بهنام فر: مسئولان فدراسیون از مردم عذرخواهی کنند/ در مورد گنج زاده مقصر فدراسیون است

چرا پسر رئیس فدراسیون در این سال ها یک پای ثابت تمامی اعزام های تیم ملی بوده است؟ به نظرم مسئولان فدراسیون نه تنها باید پاسخ بدهند، بلکه می بایست عذرخواهی هم بکنند.
مربی سابق تیم ملی کاراته گفت: این که سجاد گنج زاده نتوانست در بازی های آسیایی اینچئون مدال بگیرد، مقصر صد در صد آن، فدراسیون کاراته است.

به گزارش پایگاه خبری کاراته نیوز مهران بهنام فر در گفتگو با ایلنا، در مورد نتایج ملی پوشان کشورمان در بازی های آسیایی اینچئون و سایر مسائل و مشکلات کاراته کشور صحبت کرد که مشروح این گفتگو را می خوانید:

تیم را با رانت و رابطه بستند
متاسفانه تیم ملی را با رانت و رابطه بستند و به اینچئون اعزام کردند. شما ببینید چه کسانی رفتند و چه ورزشکاران شایسته ای ماندند. البته منظور من همه بچه ها نیست، بلکه تعدادی خاص است.

با پیش بینی خود بر روی کل تیم فشار روانی وارد کردند
قبل از بازی های آسیایی، گفتند ۳ مدال طلا می گیریم و جالب این که این را هم گفتند که چه کسانی مدال می گیرند. آنها با این کار خود، هم روی نفراتی که به قول خودشان شانس مدال آوری داشتند، فشار روانی وارد کردند و هم سایر نفرات تیم را به حساب نیاوردند.

کدام عقل سلیم قبل از مسابقات این طور حرف می زند؟
باخت بچه ها باید بررسی شود. هر کسی که هیچ شناختی از ورزش و مسائل فنی نداشته باشد هم این گونه صحبت نمی کند. کدام عقل سلیم پیش از آغاز بازی ها، نتایج ملی پوشان را آن هم به این شکل پیش بینی می کند؟

سطح کاراته ایران بالاتر از بازی های آسیایی است
با این قبیل حرف های خود، فشار روانی زیادی را روی بچه ها وارد کردند. آن هم در مسابقاتی که در حد کاراته ایران نیست. چون پتانسیل کاراته ما در سطح جهانی است.

این نتایج اصلا قابل قبول نیست
برای تیمی که در حال حاضر جزء قدرت های برتر کاراته دنیا محسوب می شود، این نتایج اصلا قابل قبول نیست. چون سطح کاراته ایران بالاتر از بازی های آسیایی قرار دارد.

حسین سمندر یک مقام کشوری هم ندارد
پیش از بازی های اینچئون، تمامی کارشناسان از جمله بنده، معتقد بودیم اعزام پسر آقای رئیس فدراسیون، نتیجه ای در بر نخواهد داشت. چون حسین سمندر حتی یک مقام کشوری هم ندارد.

مسئولان فدراسیون عذرخواهی کنند
مدت ها بود که می گفتند در قبال نتایج تیم ملی در بازی های آسیایی، پاسخگو هستیم. این، فرار رو به جلو بود. خب، حالا بیایند پاسخ بدهند که چرا پسر رئیس فدراسیون در این سال ها یک پای ثابت تمامی اعزام های تیم ملی بوده است؟ به نظرم مسئولان فدراسیون نه تنها باید پاسخ بدهند، بلکه می بایست عذرخواهی هم بکنند.

نفر دوم جهان پشت سر پسر رئیس فدراسیون قرار دارد
سعید احمدی در جهانی ۲۰۱۲ پاریس نقره گرفت، اما او حالا پشت سر حسین سمندر قرار دارد. احمدی در انتخابی ها ۳ بار سمندر را برد و تنها یک مرتبه آن هم با اختلاف کم به او باخت. اما جلوی انعکاس این خبر را گرفتند.

بر روی بچه ها فشار روانی ایجاد کردند
طبق گفته خودشان قبل از اعزام به بازی های اینچئون، سجاد گنج زاده یکی از امیدهای کسب مدال بود. وقتی می گویند ما در ۳ وزن، شانس کسب مدال طلا داریم و تازه اسامی طلایی ها را هم اعلام می کنند، این یعنی این که دیگر ملی پوشان شانس مدال آوری ندارند و به همین دلیل بر روی ورزشکار فشار وارد می شود.

چه بلایی سر گنج زاده آورده اند؟!
در مورد اتفاقاتی که برای گنج زاده افتاد، مقصر اصلی فدراسیون است. من سجاد را از زمانی که ۱۶ سال داشت و در جهانی مراکش عضو تیم ملی جوانان بود، می شناسم. او ورزشکاری نیست که اهل جار و جنجال باشد. ببینید چه بر سر او آورده اند که آن کارها را در اینچئون انجام داد.

در بازی های کشورهای اسلامی هم روحیه ما را خراب کردند
همان رفتاری که با سجاد کردند، در مورد من و برخی بچه ها نیز انجام دادند. در اولین دوره بازی های کشورهای اسلامی که در عربستان برگزار شد، من، جاسم ویشگاهی، حسین روحانی و خدا بیامرز علی شاطرزاده، فینالیست شدیم. اما سمندر که آن زمان هم رئیس فدراسیون بود، شب قبل از بازی های فینال به ما گفت ۳ طلا هم از سر ما زیاد است. او این را هم گفت که مدال کومیته تیمی برای من مهم نیست! سمندر با این حرف خود روحیه بچه ها را خراب کرد.

داوری ها مشکلی نداشت، رفتار مسئولان فدراسیون نادرست بود
من در ۳ روز برگزاری مسابقات کاراته بازی های آسیایی، در تلویزیون حضور داشتم و رقابت ها را گزارش و کارشناسی می کردم. به نظرم، مشکل چندان خاصی در داوری ها نبود. این نوع رفتار فدراسیون با ملی پوشان به خصوص گنج زاده بود که کاروان ما را از کسب مدال های بیشتر محروم کرد.

چرا حسنی پور باید این قدر زود از تیم ملی خداحافظی کند؟
سطح توقعات هر کسی از خودش با میزان تلاشش سنجیده می شود. وحید حسنی پور بچه بسیار خوبی است، اما این برای من قابل قبول نیست که یک بازیکن ۳۰ ساله آن هم بعد از کسب اولین مدال بازی های آسیایی خود، از تیم ملی خداحافظی کند. شاید یک دلیلش این باشد که به همین یک مدال راضی است.

مایکل فلپس و حسنی پور را با هم مقایسه کنید
مایکل فلپس شناگر اسطوره ای که ۱۶ مدال المپیک در کارنامه دارد، بعد از خداحافظی اش گفته می خواهد دوباره به میادین بازگردد. در همین ایران خودمان، حمید سوریان اعجوبه کشتی فرنگی ایران و جهان، ۷ طلای جهان و المپیک دارد، اما باز هم تشنه موفقیت و افتخارآفرینی برای کشورمان است. حالا چه طور حسنی پور با این یک طلا راضی است و از تیم ملی خداحافظی کرده، من نمی دانم.

آقایان ۵ دقیقه هم سر حرفشان نمی مانند!
در طول ماه های اخیر و قبل از بازی های آسیایی اینچئون، مدام می گفتند به شهرام هروی و حسین روحانی اعتقاد داریم، اما حالا می گویند از عملکرد آنها راضی نیستیم. جالب است آنها ۵ دقیقه هم بر سر حرف خود نمی مانند!

امیدوارم رهنما بتواند از حیثیت کاراته ایران دفاع کند
امیدوارم مسعود رهنما بتواند از حیثیت کاراته ایران در مسابقات جهانی آلمان دفاع کند. چون ما در دوره قبلی این رقابت ها، در ۵ وزن ۲ فینالیست داشتیم. ضمن این که بقیه بچه ها نیز ۴ دور در جدول باقی ماندند.

باید از جهانی پاریس بهتر نتیجه بگیریم
در مسابقات جهانی ۲۰۱۲ در پاریس، هر ۵ کاراته کای ایران نخستین حضور خود در رقابت های قهرمانی جهان را تجربه می کردند. اما الان همان تیم به واسطه حضور در تورنمنت های مختلف، باتجربه تر شده است. به همین جهت باید نتیجه ای بهتر از ۲ سال قبل بگیرند.

نباید در یکی دو وزن انتخابی بگذارند
برای بازی های جهانی آلمان می خواهند انتخابی بگذارند. تا این جا حرفی نیست. اما صحبت من این است که نباید در یکی دو وزن انتخابی بگذارند. حسین سمندر در بازی های آسیایی اینچئون، به نماینده کویت باخت، آن هم در حالی که مطمئنم این کویتی در جهانی از دور اول هم بالا نمی رود.

گنج زاده به درد تیم ملی می خورد
گنج زاده را برای انتخابی دعوت نکردند. در حالی که او به درد تیم ملی می خورد. نباید به ترکیب تیم ملی دست بزنند.

روزهای خوب کاراته ایران در راه است
شنیده ام که احتمالا در فدراسیون، تغییرات مدیریتی انجام خواهد شد. من هم امیدوارم به زودی خبرهای خوبی بشنویم. متاسفانه یک سری از افرادی که با رانت و رابطه آمده اند، می روند و کسانی هم که وابسته به آنها بودند نیز با آنها خواهند رفت. انشاءالله روزهای خوب کاراته ایران فرا خواهد رسید.

نمایش بیشتر

یک دیدگاه

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا