ایران به جنگ داوری و آسیا می رود/ کاراته با اعتبار نیم قرن در اینچئون

به گزارش پایگاه خبری کاراته نیوز و به نقل از روابط عمومی وزارت ورزش و جوانان کاراته ایران برای نخستین بار از دوازدهمین دوره بازی های آسیایی که به سال ۱۹۹۴و در هیروشیمای ژاپن برگزار شد، راهی این بازی ها شده است.البته بعد از این ورود تاریخی، کاراته دست بردار نبود و از آن دوره به بعد حضور پرثمری در این بازی ها را تجربه کرد، به طوریکه از پنج دوره شرکت در بازی های آسیایی تا به حال به ۲۳ مدال رسیده که از این تعداد، ۹ مدال آن طلا، هشت نقره و پنج برنز بوده است.
 رکوردداران طلایی
 مازیار فرید خمامی هم اولین طلایی کاراته ایران در همان نخستین حضور کاراته در بازی های آسیایی محسوب می شود.
با این حال علیرضا کتیرایی و جاسم ویشگاهی با کسب ۲ مدال طلا بهترین عملکرد را در بین کاراته کاهای ایرانی در بازی های آسیایی داشته اند.همچنین ایران در مجموع ادوار گذشته بازی های آسیایی صاحب سه عنوان نایب قهرمانی و ۲عنوان چهارمی شده است.
نیم قرن سابقه
کاراته سال ۱۳۴۳ توسط فردی به نام وارسته وارد ایران شده است. حالا اما در حالی قرار است ۵۰ سالگی خود را جشن بگیرد که مسئولان این فدراسیون در نظر دارند این مراسم را هرچه با شکوه تر و بعد از موفقیت در بازی های آسیایی اینچئون برگزار کنند.
در واقع کاراته ایران با اعتبارنیم قرنی، راهی هفدهمین دوره بازی های آسیایی می شود.
استارت اینچئون
این تیم که با حاشیه های زیادی ترکیبش را شناخته، امید زیادی برای مدال آوری ورزشکارانش پیش بینی شده است.در برنامه های آماده سازی تیم ملی سه مسابقه کاراته وان اندونزی، ژاپن و ترکیه گنجانده شده بود که کاراته کاها به خوبی در این پیکارها شرکت کردند.
بعد از برگزاری مسابقات انتخابی تیم ملی هم، کادرفنی در وزن ۶۰- کیلوگرم امیر مهدی زاده ، در وزن۶۷- کیلوگرم حسین سمندر، در وزن۷۵- کیلوگرم سعید حسنی پور و در وزن۸۴+ سجاد گنج زاده را برای بازی های آسیایی انتخاب کرد.حسین روحانی و شهرام هروی مربیان اعزامی به اینچئون هستند و مربی بدنساز این تیم هم سیداحمد حسینی معرفی شده است.اما در بخش بانوان هم در وزن ۵۰- کیلوگرم نسرین دوستی، در وزن ۶۱- کیلوگرم فاطمه چالاکی، در وزن ۶۸- کیلوگرم پگاه زنگنه و در وزن ۶۸+ کیلوگرم حمیده عباسعلی نمایندگان ایران در بازی های آسیایی خواهند بود.فریبا بداغی و ستاره موسوی هم به عنوان مربی این تیم را همراهی می کنند.
با قهرمانی آسیا در المپیک آسیا
کاراته کاها سال گذشته قهرمان رقابت های ۲۰۱۳ آسیا در امارات شده اند.
هرچند که کاراته به عنوان یک رشته اصیل شرق آسیا نگرانی هایی بخاطر اعمال نفوذ داوری ها دارد اما ملی پوشان ایران طی سال های گذشته نه تنها قدرت خود را به رخ قاره کهن کشانده اند، بلکه در دنیا هم یک مدعی جدی و سرسخت برای حریفان حرفه ای محسوب می شوند.
با این حال کاراته با شعار بهترین تلاش روی تاتامی اینچئون به بازی های آسیایی اعزام می شود و هرگز به امید داوری های عادلانه نمی ماند!
هرچند که فدراسیون نشین ها با وجود همه مشکلات، در مجموع مردان و بانوان کسب حداکثری سه مدال را پیش بینی کرده است.کاراته کاها سوم مهرماه راهی اینچئون می شوند و طی روزهای ۱۰ تا ۱۲ مهرماه نیز به روی تاتامی مسابقات خواهند رفت.
باز هم داوری
البته کاراته هم مثل برخی رشته ها با برطرف کردن مشکلات داوری حتی می تواند به بازی های جهانی المپیک هم برسد.
ملی پوشان کاراته ایران کمتر از یک ماه دیگر پس از حضور در بازی های آسیایی اینچئون باید در رقابت های جهانی آلمان شرکت کنند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا