سمندر: رکورددار طلا در کاراته من هستم/ از حاشیه‌ها درس گرفتیم

رئیس فدراسیون گفت: از دکتر گودرزی به عنوان مدیری که از بدنه ورزش محسوب می‌شوند و توجه ویژه‌ای که به ورزش دارند، تشکر می‌کنم.

به گزارش پایگاه خبری کاراته نیوز و به نقل از سرویس ورزشی برنا، کاراته یکی از موفق ترین رشته های ایران در بازی های آسیایی اینچئون بود که عملکرد قابل قبولی در این بازی ها داشت. رشته ای که با کسب سه طلا در میان رزمی ها یکی از موفق ترین ها بود و اگر برخی از مسائل و ناداوری ها نبود، قطعا نتیجه درخشان تری کسب می کرد. کاراته بعد از بازی های آسیایی در رقابت های قهرمانی جهان نیز حاضر شد و نتایج نسبتا خوبی گرفت. در همین راستا علیرضا سمندر رئیس فدراسیون کاراته اعتقاد دارد که کاراته می تواند از این درخشان تر هم باشد و نتیجه بگیرد. 

رئیس فدراسیون کاراته با حضور در خبرگزاری برنا درباره شرایط این روزهای کاراته به تفصیل صحبت کرد. 

*کاراته در بازی‌های آسیایی اینچئون نمره قبولی گرفت. از بازی‌ها برایمان بگویید و اینکه آیا از نتایج به دست آمده راضی هستید؟ 
ما در شرایطی عازم بازی های اینچئون شدیم که از مدتها پیش برای این بازی ها برنامه ریزی کرده و اردوهای تمرینی خود را آغاز کرده بودیم و از همان ابتدا برای قرار گرفتن بر روی سکوهای قهرمانی و حتی فراتر از آن برای برجای گذاشتن رکوردی جدید در ادامه مدال آوری های کاراته کاها در میادین بین المللی و آسیایی برنامه ریزی داشتیم، که خدا را شکر به این هدف خود نیز رسیدیم و در کمیته بانوان برای اولین بار در تاریخ این رشته مدال طلا کسب کردیم. 

*قبل از این مسابقات شما پیش بینی ۳ مدال طلا برای تیم کاراته کرده بودید و دیدیم که پیش بینی شما درست از آب در آمد… 
روزهای نخست نتوانستیم مدالی کسب کنیم و این خود باعث شده بود تا تیم شرایط روحی خوبی نداشته باشد. یکی از کارشناسان کمیته ملی المپیک از من پرسید که آیا با این شرایط ما می توانیم طبق قولی که داده بودم مدال طلا کسب کنیم و من با قدرت تمام پاسخ دادم که ما حتما مطابق قولی که داده ام، ۳ مدال طلا کسب خواهیم کرد همچنین به او گفتم که با شرایطی که بچه های تیم دارند، احتمال می دهم تعداد بیشتری هم مدال طلا کسب کنیم. من به بچه ها ایمان داشتم و می دانستم که توانایی کسب مدال را دارند و از همین رو بود که قول ۳ مدال طلا را داده بودم و خوشحالم پیش بینی ما به حقیقت پیوست. 

*در اینچئون به نظر می‌رسید که نه تنها در کاراته بلکه در همه رشته‌ها گویا مدال‌ها و به ویژه طلاها دسته بندی و تقسیم شده بود که هر کشوری می‌توانست صرفا به آن میزان از مدال که برایش تعیین شده دست یابد… 
بله، بنظر می رسید که در برخی موارد همچین اتفاقی یا موارد مشابه با آن اتفاق می افتاد و من در رشته کاراته به وضوح آن را لمس کردم و ناداوری ها و حق کشی آنقدر واضح بود که این نکته را می شد احساس کرد. چرا که اگر این اتفاق نمی افتاد و عدالت را شاهد بودیم، به نظر من گنج زاده و دوستی باید طلا می گرفتند. حریف گنج زاده ضربه ای به او زد که از نظر فنی ضربه درستی بود اما زدن این ضربه باید در ۲ ثانیه باشد که حریف ژاپنی ان را در عرض ۴ یا ۵ ثانیه زد که درست نیست. داوران ابتدا به او امتیازی ندادند اما مربی ژاپنی خیلی سریع اعتراض کرد پس از بازدید فیلم امتیاز را به او دادند. در بازبینی فیلم زمان را محاسبه نمی کنند که این ایراد بزرگی است. چنان به نظر می آمد که باخت گنج زاده از قبل برنامه ریزی شده تا کاراته کای ژاپنی به مصاف با کاراته کای کویتی برود. چون می دانستد اگر گنج زاده به مصاف کاراته کای کویتی برود از یک رو قطعا او را شکست خواهد داد و هم با کسب مدال طلا امتیاز ایران را افزایش خواهد داد. در مورد دوستی نیز چنین اتفاقی افتاد، اینبار بر اساس مدیریت زمان برگزاری بازی ها که معلوم نبود از چه قانونی پیروی می کرد، دیدیم که چگونه دوستی بعد از یک مبارزه سنگین که متحمل خستگی فراوانی شده بود به مبازه بعدی خود پرداخت و بنظر من همین خستگی بود که باعث شد تا دوستی ازطلا بازماند. 

*به هر حال ایران اکنون نه تنها در عرصه آسیایی بلکه در سطح بین‌المللی جز کشورهایی محسوب می‌شود که در کاراته حرفی برای گفتن دارد؛ آیا ما نمی‌توانستیم نسبت به این عملکردها اعتراض کنیم؟ 
باور کنید اگر ما این کار را می کردیم، قطعا کل تیم کاراته ایران را از بازی ها اخراج می کردند، کما اینکه همانطور که شاهد بودید در پی اعتراض گنج زاده ممکن بود این اتفاق بیفتد که با صحبت ها و میانجیگری هایی که صورت گرفت، خطر از بیخ گوشش گذشت. 

*به عنوان رئیس فدراسیون از عملکرد خودتان راضی هستید؟ 
فکر می کنم عملکرد ما در فدراسیون با توجه به مدال هایی که کسب کرده ایم، قابل قبول باشد. ما سال گذشته در امارات ۵ مدال طلا کسب کردیم، در رده بزرگسالان هم ۷ طلا کسب کردیم. امسال هم در مسابقات آسیایی مالزی ۱۳ مدال کسب کردیم یعنی ۸ مدال طلا بیشتر از سال گذشته. ما به نسبت مسابقات دوره ی قبل ۳ برابر مدال کسب کرده ایم که این خود جزو موفقیت های کاراته به حساب می آید. در اینچئون هم که ۳ طلا و ۲ برنز در بخش مردان و بانوان کسب کردیم و همانطور که اشاره کردم در بخش کاراته بانوان ما یک بانوی طلایی هم داشتیم که افتخار جامعه کاراته است. در حقیقت در دوران مدیریت من در فدراسیون کاراته بیشترین مدال ها و طلاها را کسب کرده ایم و به نوعی من رکورددار محسوب می شوم. البته باید بگویم که از برخی رسانه ها هم قدری دلگیر هستم، چرا که آنها اصلا موفقیت های کاراته را در حد نتایجی که کسب شده رسانه ای نکرده اند، اما به حواشی که می رسد متاسفانه بیش از اندازه بزرگ نمایی می کنند. 

*به مسابقات مالزی اشاره کردید. بنظرتان چه چیزی باعث موفقیت کاراته کاها در این دوره از مسابقات بود؟ 
به نظر من یکی از دلایل موفقیت بچه ها در این مسابقات این بود که ما قبل این مسابقات در یک کشور دیگر، یعنی تایلند اردو برگزار کرده بودیم و در طول این مدت تمرکز بچه ها فقط به تمریناتشان بود و هیچ کسی نبود تا از لحاظ روانی با حاشیه سازی روی بچه ها تاثیر منفی بگذارد.
 

*مدتی است که فدراسیون کاراته دست خوش یک سری مسائل حاشیه‌ای شده، مسائل حاشیه ای قبل از برگزاری بازی‌های اینچئون، در بازی‌های انتخابی تیم ملی و همچنین در رفت و آمد مکرر مربیان به این تیم بسیار به چشم می‌خورد، این حواشی تا چه حد بر روی عملکرد بچه‌های تیم تاثیر داشت؟ 
تمام این حاشیه ها از مسابقات انتخابی و از حذف اوزانی شروع شد که بنا به صلاحدید اعلام شد ملی پوشی اعزام نشود که این خود باعث اعتراض چندی از کاراته کاران شد و پس از آن در بازی های انتخابی و با حذف تعدادی از بچه ها روند این اعتراضات ادامه پیداکرد تا آنجا که این اعتراض حتی به خانواده آنها نیز کشیده شد. تمامی این حواشی باعث می شد تا تیم تمرکز لازم برای تمرینات و آمادگی برای مسابقات را نداشته باشد. اما از تمامی این ها که بگذریم تمام این حواشی نشان دهنده این است که مربی از مدیریت قوی برخوردار نیست و نمی داند که چگونه باید ورزشکار خود را مدیریت کند ضمن اینکه حرمت ها حفظ نشده و اصول اصلی رفتار سازمانی در مدیریتشان نادیده گرفته شده. از همان اول قرار بر آن شد که وزن ۵۵- به اردو نرود و این حاشیه از آنجا شروع شد که مربی ها توانمندی مدیریت ورزشکاران خود را نداشتند و در برخی مواقع دیده شد که حتی این اصل مدیریتی کاملا برعکس شده. اتفاقا به همین زودی قرار است تا جشنی به مناسبت پنجاه سالگی کاراته برگزار کنیم و من قطعا برنامه هایی برای رفع این حواشی و مشکلات پیش آمده اعمال خواهم کرد. امروز تمام این حواشی به من درس داد تا در آینده ار همه نیروها چه موافق و چه مخالف در جهت ارتقاء هر چه بیشتر این فدراسیون استفاده کنم و حتما این کار را خواهم کرد. 

*راجع به عملکردتان در مسابقات جهانی بگویید، از نتایج به دست آمده راضی هستید؟ 
بچه ها یک طلای با ارزش کومیته تیمی را کسب کردند. ما توانستیم برای اولین بار در تاریخ کومیته تیمی کشور در بین ۱۱۶ کشور حاضر به مدال با ارزش طلا دست پیدا کنیم. کومیته تیمی قدرت یک کشور را نشان می دهد. نباید فراموش کنیم، این مدال را در حالی کسب کردیم که در فینال با آلمان رقابت کردیم، آلمانی که از امتیاز میزبانی برخوردار بود.  در این بازی ها ما یک طلا دو نقره و دو برنز گرفتیم، در مسابقات جهانی ۲۰۱۲ ما یک طلا، یک نقره و یک برنز گرفته بودیم امسال یک برنز و یک نقره اضافه شده این نشان می دهد که ما نسبت به مسابقات جهانی ۲۰۱۲ پیشرفت داشتیم. 

*امیر مهدی زاده موفقترین کاراته کار ایران در دو سال اخیر بوده در مسابقات جهانی ۲۰۱۲ مدال طلا کسب کرده بود و در اینچئون نیز طلا گرفت اما در این مسابقات ناکام بود.  چه چیزی باعث شد تا این کاراته کای موفق کشورمان نتواند در این بازیها مدال طلای خود را تکرار کند؟ 
مهدی زاده قبل از این مسابقات در بازی های آسیایی اینچئون مدال طلا گرفته بود و از هر لحاظ آماده بود. تیم و مهدی زاده صبح به فرودگاه آلمان رسیدند و تا ظهر جابه جایی انها طول کشید. مهدی زاده بعد از ظهر روی تاتامی برای رقابت حاضر شد و در همان روز هم نتایج مسابقات خود را باید می دید. یک لغزش کوچک باعث شد که مهدی زاده از طلا جا بماند و به برنز بسنده کند. من فکر می کنم خستگی دلیل این امر بود وگرنه امکان نداشت که مهدی زاده از طلا باز بماند.

*در این مسابقات بانوان کاراته کا نیز شرکت کرده بودند، ارزیابی شما از حضور بانوان که اولین تجربه شان در رقابتهای جهانی بود، چگونه است؟ 
امسال ما برای اولین بار شاهد حضور بانوانمان در این مسابقات بودیم که با افتخار توانستند در همین اولین حضورشان یک برنز با ارزش در کاتای تیمی کسب کنند و یک مدال نقره هم خانم عباسعلی کسب کرد و به اعتقاد من این رکورد خوبی است که کاراته بانوان ما در این بازی ها از خود به جای گذاشت. در کل عملکرد بانوان ما مثبت و قابل تقدیر است. حمیده عباسعلی با کسب مدال نقره واقعا گل کاشت. کاتای تیمی نیز از اهمیت زیادی برخوردار است چرا که فن کاراته یک کشور را نشان می دهد که خدا را شکر بچه ها در این هم خوب عمل کردند. توجه داشته باشید که بانوان ما با حضور ۱۱۶ کشور مقام سوم جهانی را در کاتا به دست آورده اند که این افتخار بزرگی برای کاراته بانوان است.

*با حاشیه‌ها چه کردید؟ به نظر می‌رسید در این مسابقات هم حواشی گریبان کاراته را گرفته بود؟ 
بله، این حاشیه هاست که ما را اذیت می کند، متاسفانه این حواشی در این مسابقات هم وجود داشت ولی بعد از بازگشت از مسابقات جهانی، حدود ۱۰ روزی است که آقای آرین پور که از پیشکسوتان کاراته هستند را به عنوان مدیر فنی تیم های ملی فدراسیون کاراته منصوب کردیم که خدا را شکر این وضعیت نیز رو به بهبود است. البته جامعه کاراته نیز متوجه شده که این حواشی تنها به ضرر خانواده کاراته است و بس.
 
*به نظر شما این حواشی روی عملکرد کاراته کاها در مسابقات جهانی تاثیری نداشت؟ 

البته مقداری تاثیر گذاشته بود اما مهمتر از این موضوع، دیر حاضر شدن روادید بچه ها بود که تاثیر روانی بدی روی تیم گذاشت، از طرفی هم، تیم آنقدر دیر به مسابقات اعزام شد که بچه ها قبل از مسابقات نتوانستند به حد کافی استراحت کنند و واقعا خسته بودند، اگر شرایط روادید به هم نمی خورد و بچه ها سه یا چهار روز زودتر اعزام می شدند مطمئنا ریکاوری می شدند و با امادگی بیشتری در مسابقات حاضر می شدند. از نظر من تیم پتانسیل این را داشت که ۳ مدال طلا بگیرد اما همین خستگی مانع شد. 
با تمام این شرایط، عملکرد بچه ها قابل تقدیر است، نباید فراموش کنیم که بچه های ما تلاش خود را کردند، ما توانستیم بلاروس را شکست دهیم، بلاروسی که سه هیچ فرانسه را شکست داده بود، ژاپن را سه یک شکست دادیم. توانمندی و قدرت بدنی بچه ها، زحمات کادر فنی همه خوب بود ولی متاسفانه حاشیه ها قبل از مسابقات جهانی ما را به هم ریخته بود. آن روزها آرامشی که اکنون در فدراسیون حاکم شده را نداشتیم. شاید این حاشیه ها من را به عنوان یک مدیر بهم نریزد اما روی عملکرد تیم و مربیان تاثیر گذار است. در کل از عملکرد بچه ها راضیم. این مسابقات و افتخارات باعث سربلندی کاراته کشور است. 

*اگر حرفی مانده بفرمایید؟ 
جا دارد از دکتر گودرزی که به عنوان فردی علمی در بدنه ورزش هستند و به تمام نکات و کم و کیف ورزش اشراف کامل دارند و از نزدیک عملکرد تمامی فدراسیون ها را مشاهده می کنند و مشکلات را درک می کنند و تمام عزیزانی که ایشان را یاری می کنند، تشکر کنم و به ایشان خسته نباشید و خدا قوت بگویم. 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا