زمانی: هدف اصلی برگزاری لیگ کشف استعداد است

مسئول کمیته برگزاری لیگ و مسابقات فدراسیون کاراته گفت: مجموع ۱۳۲ تیم در بخش پسران و دختران حضور دارند.

به گزارش پایگاه خبری کاراته نیوز رئیس سازمان لیگ کاراته کشور در گفت و گو با خبرنگار ما در تهران تعداد تیم های شرکت کننده در لیگ نونهالان، جوانه ها و آینده سازان گفت: در بخش دختران ۱۸ تیم در لیگ کاتای نونهالان، ۲۸ تیم در لیگ جوانه ها ( ۱۲ تیم در قسمت کاتا و ۱۶ تیم در قسمت کومیته ) و ۸ تیم نیز در لیگ آینده سازان حضور یافتند اما در تیم پسران، ۱۶ تیم در لیگ کاتای نونهالان، ۴۴ تیم در لیگ جوانه ها ( ۱۴ تیم در قسمت کاتا و ۳۰ تیم در قسمت کومیته) و ۱۸ تیم در لیگ آینده سازان شرکت می کنند.

زمانی با اشاره به اینکه از روز اول مخالف برگزاری لیگ به صورت منطقه ای بوده است، اظهار داشت: از روزی که بحث برگزاری لیگ به صورت منطقه ای عنوان شد بنده مخالفت خود را اعلام کردم. زیرا ما در گذشته در دو مرحله استانی و باشگاهی این کار را انجام دادیم، اما به خاطر مشکلات زیاد این امر با موفقیت روبرو نشد. با توجه به اینکه برخی از دوستان از برگزاری لیگ به صورت منطقه ای حمایت می کردند در مسابقات شرکت نکردند و اگر هم اعلام آمادگی کردند تیمی اعزام نکردند و این امر باعث شد تا سازمان لیگ در هفته های اول با مشکلات و ناهماهنگی هایی روبرو شود.

وی ادامه داد: یکی از دلایلی که بعضی از استان ها از طرح منطقه ای شدن لیگ حمایت کردند بحث هزینه و صرفه جویی بود که در نگاه اول منطقی به نظر میرسد ولی در عمل خیلی از استانها وقتی میزبانی را به آنها دادیم با مشکلاتی رو به رو شدند. باتوجه به این که برنامه ریزی ها دقیق بود ولی متاسفانه در اجرا به خاطر عدم هماهنگی برخی استانها و عدم همکاری تیم ها، لیگ از نظر کیفی دچار مشکلاتی شده است.

مسئول کمیته سازمان لیگ در خصوص برگزاری لیگ کاتای نونهالان بیان کرد: راه اندازی کاتا یک کار جدیدی بود که به غیر از دور اول با استقبال خوبی مواجه شد، ما امیدواریم تا با این کار شاهد موفقیت کاتا در آینده باشیم.

زمانی در مورد رده سنی بازیکنان که در لیگ داخلی با بخشنامه ی فدراسیون جهانی متفاوت است اظهار کرد: در مسابقات جهانی مبنای سن از ماه آبان خواهد بود زیرا مسابقات جهانی همیشه در ماه آبان برگزار می گردد و مسابقات آسیایی مرداد یا شهریور برگزار می شود. اما مبنای سنی بازیکنان بر اساس ماه های میلادی برابر با دی ماه می باشد که با هم هیچگونه همخوانی و هماهنگی ندارند. امسال رده های سنی را بر اساس سال گذشته اعلام کردیم. در سال آینده با توجه به اینکه تاریخ مسابقات جهانی را در اختیار خواهیم داشت برنامه ریزی  های مسابقات لیگ را انجام خواهیم داد. در سال جاری بر اساس خواسته اکثر مربیان به خصوص مربیانی که بیشتر در لیگ ها فعال بودند و تمیداری می کردند نیمه دوم را مبنای سنی بازیکنان قرار دادیم اما در با بررسی هایی که در حال  انجام است در سال های آینده رده های سنی را براساس تاریخ های جهانی و آسیایی اعلام خواهیم کرد.

وی با انتقاد از مربیان تیم ملی، گفت: هدف ما از برگزاری لیگ به خصوص لیگ های پایه شناسایی و کشف استعدادها باشد و در کنار آن نیز بازیکنان رشد و پرورش یابند. در سال های گذشته هم زمان با برگزاری اردوها لیگ ها را هم شروع میکردیم و کادرفنی در این لیگ ها حضور پیدا می کردند و بازیکنان با استعداد را به اردوها فرا می خواندند. متاسفانهدر چند سال گذشته لیگ ها زمانی شروع می شوند که اردوها تموم شده و مسابقات جهانی به پایان رسیده باشد و لیگ را به عنوان یک مسابقه تدارکاتی حساب نمیکنیم.

وی در پایان بیان داشت: کاراته ایران پیشرفت کرده و حال یکی از قطب های قاره آسیا است و در جهان هم حرفی برای گفتن دارد. در چند سال گذشته با عناوینی که توسط بازیکنان تیم ملی کسب شد، موج جدیدی از کودکان و جوانان ما به این رشته روی آوردند و قطعا شاهد رشد و بالا رفتن کاراته ایران در آسیا و جهان خواهیم بود.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا