مسئولان ورزش به تیم ملی کاراته شوک بزرگی بود/ اعضای کمیسیون ورزشکاران وارد بازی‌های سیاسی نشوند

کاپیتان تیم ملی کاراته از بی‌توجهی مسئولان ورزش پس از عدم اعزام این تیم به مسابقات قهرمانی جهان انتقاد کرد و گفت که آنها به راحتی از قهرمانان می‌گذرند.

به گزارش کاراته نیوز ذبیح‌الله پورشیب در گفت‌وگو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری تسنیم، در خصوص عدم حضور تیم ملی کاراته در مسابقات قهرمانی جهان  اظهار داشت: چندین ماه تمرین کردیم، اما متاسفانه به دلیل درگیر شدن تیم با کرونا نتوانستیم عازم مسابقات جهانی شویم، اتفاقی که شوک بزرگ و ضربه بدی به ما وارد کرد. بعد از تلاش بسیار در مسیر کسب سهمیه المپیک، اتفاقات المپیک برایم پیش آمد و بعد از آن نیز کرونا مانع حضور ما در مسابقات جهانی شد تا بدشانس‌ترین کاراته‌کای جهان در سال گذشته میلادی باشم. با مشاهده فینالیست‌های مسابقات جهانی افسوس بیشتری خوردم، چرا که می‌توانستم به راحتی در این مسابقات به موفقیت برسم

مسئولان ورزش به راحتی از قهرمانان می‌گذرند

کاپیتان تیم ملی کاراته با گلایه از عدم توجه مسئولان ورزش ایران گفت: بعد از این اتفاقات، شوک بزرگتر، بی‌توجهی مسئولان ورزش کشور بود. به عنوان یک ورزشکار حرفه‌ای توقع داشتم مسئولان کمیته ملی المپیک و وزارت ورزش و جوانان حداقل تماسی با ما بگیرند. بعد از المپیک هیچ کدام از مسئولان ورزشی به اردوی ما نیامدند و حتی بعد از مسابقات جهانی و با به ثبات رسیدن اردو نیز یک مسئول ورزشی به ما سر نزد تا حالی از بچه‌ها بپرسد.

پورشیب خاطرنشان کرد: مشخص شد که کاراته برای مسئولان ورزش فقط در المپیک و بازی‌های آسیایی اهمیت دارد و قهرمان زنده را عشق است. این درددل همه قهرمانان است، اما مسئولان به راحتی از قهرمانان می‌گذرند و بی‌خیال هستند. این‌ مسائل برای ورزشکاران درد است و وقتی همه ورزشکاران می‌نالند حتماً یک جای کار می‌لنگد. امیدوارم مسئولان ورزشی مقداری به خودشان بیایند و خودشان را جای ما بگذارند. آنها که این همه برای ورزش کشور زحمت می‌کشند، باید به این نکات ریز توجه کنند و در شرایط حساس ورزشکاران را رها نکنند. در این مدت فدراسیون کاراته و طباطبایی تمام تلاش خود را انجام داد و رئیس فدراسیون بدون هیچ کم و کاستی زحمات خود را می‌کشد و تمام وجودش را می‌گذارد.

نباید فرصت قهرمانی آسیا را از دست بدهیم

وی در پاسخ به این سوال که برای موفقیت در قهرمانی آسیا از انگیزه کافی برخوردار است، گفت: با تغییر قوانین فدراسیون جهانی، امتیاز مسابقات قهرمانی آسیا برای حضور در قهرمانی جهان دوره آینده و وُرد گیمز از اهمیت بالایی برخوردار است. قهرمانی آسیا فرصت مناسبی است که نباید از دست دهیم و همیشه سعی کردم از فرصت‌ها استفاده لازم را ببرم.

دارنده یک مدال طلا و یک مدال برنز بازی‌های آسیایی افزود: برای موفقیت در این مسابقات تمام انرژی‌ام را خواهم گذاشت و مثل همیشه با انگیزه در مسابقات حاضر خواهم شد و دنبال بهترین نتیجه هستم. هر چند در این مسیر دست اندازهایی از لحاظ روحی و بدنی وجود داشت، اما آدمی هستم که در زمان مواجهه با مشکلات، قوی‌تر و محکم‌تر می‌شوم. موظف هستم تمام تلاشم را زیر نظر کادرفنی برای موفقیت تیم و خودم انجام دهم.

زمانی که به دنبال رکورد باشم از قافله عقب خواهم افتاد

پورشیب راجع به عنوان پرافتخارترین کاراته‌کا ایران در مسابقات قهرمانی آسیا گفت: اصلاً دنبال رکورد نیستم و زمانی که به این مسائل فکر کنم از قافله عقب می‌افتم و از اهدافم دور خواهم شد. در ۱۷ سال حضور در تیم ملی همیشه دنبال این بودم که در هر مسابقه بهترین نتیجه را به دست بیاورم و همیشه بعد از کسب هر مدال، با پایین آمدن از روی سکوی دیگر آن را فراموش کردم.

وی خاطرنشان کرد: اگر در مسابقه‌ای باختم از روز بعد پرانگیزه کار خود را شروع و سخت تلاش کردم. دنبال رکورد نیستم و می‌خواهم نام ایران و پرچم عزیز کشورمان را همیشه در بالاترین نقطه به اهتزار در بیاوریم، چرا که هیچ غروری بالاتر از این نیست که برای نام و پرچم کشور بجنگید. افتخارم این بوده که با مدال‌هایم مردم عزیز را خوشحال کردم و از این موضوع انرژی گرفتم.

پوکر قهرمانی آسیا دور از دسترس نیست

دارنده سه طلای کومیته تیمی جهان در خصوص شانس پوکر قهرمانی در کومیته تیمی گفت: این موضوع دور از دسترس نیست و تیم ما توانایی و پتانسیل این کار را دارد، اما تمام کشورها به خصوص قزاقستان به دنبال این هستند از شرایط از جمله میزبانی استفاده کنند و شاید شرایط داوری و مسائل دیگر نیز وجود داشته باشد.  تیم پرانگیزه و با انرژی ایران هستیم و از کادرفنی و بازیکنان خیلی خوبی برخورداریم. در قزاقستان حاضر می‌شویم تا از سه قهرمانی کومیته تیمی دفاع و در تمامی اوزان بهترین نتایج را به دست بیاوریم.

نباید اعضای کمیسیون ورزشکاران اخلاق را فدای مسائل دیگر کنند

پورشیب در خصوص حواشی کمیسیون ورزشکاران کمیته ملی المپیک به تسنیم گفت: جا دارد از قهرمانانی که به من اعتماد کردند و رای دادند تا با ۷۱ رای نفر سوم شوم، تشکر کنم. این نشان می‌دهد قهرمانان با توجه به شناخت نسبت به من، اعتماد کردند و قطعاً توقعاتی نیز دارند. کاری به حواشی ندارم، اما چند روز قبل از برگزاری جلسه دوم به من اعلام کردند که جلسه یکشنبه یا دوشنبه برگزار شود که گفتم دوشنبه می‌توانم در جلسه حضور داشته باشم.

وی افزود: با این وجود دوستان اصرار داشتند جلسه روز یکشنبه برگزار شود و این موضوع را باید از برگزار کنندگان کمیسیون و انتخابات بپرسید. با هیچ کسی مشکل ندارم و دوست هم ندارم که مشکل داشته باشم، اما دوستان باید یک مقدار صبور باشند و مدیریت کنند. کسانی که در کمیته المپیک و کمیسیون ورزشکاران هستند، نباید اخلاق را فدای یکسری چیزها کنند. اصلاً قشنگ نیست بین قهرمانان دو دستگی بیفتد، چرا که ما ورزشکاران الگوی اخلاق، تلاش و صبر هستیم، اما گویا در رفتار و صحبت چنین چیزی رعایت نشده است.

عضو کمیسیون ورزشکاران کمیته المپیک خاطرنشان کرد: جامعه، ما را آدم معمولی نمی‌داند و باید صبور و با حوصله‌تر باشیم و به خاطر یکسری جایگاه‌ها حواشی ایجاد نکنیم. هر مشکلی پیش می‌آید باید در داخل خانواده حل شود. به اندازه کافی تجربه داریم و حتماً تمام این قهرمانان هوشی داشتند که تا این رده بالا آمدند، اما متاسفانه اتفاقات خوبی نیفتاد. ۹ نفر گفتند جلسه یکشنبه برگزار نشود، اما این اتفاق نیفتاد. به تصمیمات احترام گذاشتم و فقط گفتم به دلیل اینکه کار اداری دارم و در شهرستان هستم نمی‌توانم شرکت کنم.

ورزشکاران نباید وارد بازی‌های سیاسی شوند

پورشیب اظهار داشت: عزیزانی که اصرار به برگزاری جلسه در روز یکشنبه داشتند باید پاسخگو باشند، نه من که از ابتدا گفته بودم نمی‌توانم بیایم. بهتر بود این حواشی به بیرون درز نکند و هر چه هست در کمیسیون حل شود. نمی‌دانم دیگر قهرمانان در خصوص کمیسیون چه فکر می‌کنند، اما امیدوارم به خاطر منافع، نام نیک قهرمانان خراب نشود. همه قهرمانان دوست دارد به ورزش و ورزشکاران دیگر خدمت کرده و صدای قهرمانان باشند. حواشی به وجود آمده به خاطر رفتارهای احساسی بوده و نیت همه قهرمانان خیر است. حقیقتاً بازی سیاسی قشنگ نیست و ما ورزشکاران نباید وارد آن شویم. نماینده ورزشکاران در کمیسیون هستم و هر چه بود را باید در داخل حل می‌کردیم و هنوز هم دیر نشده است.

سلیمی برای دفاع از کاراته ایران جلوی خیلی از ناداوری‌ها می‌ایستاد

وی در خصوص قطع همکاری فدراسیون کاراته با جواد سلیمی گفت: اصلا کاری به تغییر و تحولات ندارم و این موضوع در حیطه کاری‌ام نیست و فدراسیون تصمیم گیرنده است. ورزشکار هستم و تغییر و تحولات به من ارتباطی ندارد، اما با توجه به شناختی که از سلیمی دارم در سالیان گذشته تمام تلاش خود را انجام می‌داد که حقی از بچه‌های ایران ضایع نشود و از حق کاراته ایران در تمامی رقابت‌ها دفاع کند. برخی اوقات نیز یک تنه جلوی خیلی از ناداوری‌ها می‌ایستاد. سلیمی با ارتباط و نفوذ خوبی که داشت هر سال ۳۰،۴۰ نفر از بهترین داور دنیا را به ایران می‌آورد و حتی به خاطر کاراته ایران، تحت فشار قرار گرفت.

نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا