آنچه در نشست خبری مسئولان فدراسیون کاراته با اصحاب رسانه گذشت

نشست خبری مسئولان فدراسیون کاراته پیش از اعزام به بازیهای آسیایی اینچئون امروز(چهارشنبه ۱۹ شهریور ماه) در محل کمیته ملی المپیک برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری کاراته نیوز و به نقل از روابط عمومی فدراسیون کاراته،  در نشست امروز، علیرضا سمندر رییس فدراسیون ضمن تشکر و قدردانی از حمایت ها و کمک های مسئولان وزارت ورزش و جوانان و کمیته ملی المپیک، گفت: در این دوره نظم خاصی برای اعزام تیم‌ها وجود دارد و همه چیز از سوی مسئولان وزارت و کمیته و کارشناسان‌شان ارزیابی می‌شود.

وی ادامه داد: فدراسیون ما تمامی فراز و نشیب‌ها را پشت سر گذاشته و ۸ ورزشکار اعزامی به اینچئون مشخص شده اند که امیدوارم با حمایت اصحاب رسانه و نگاه خوب مسئولان و دعای مردم، این ورزشکاران با دلگرمی بیشتری روی تاتامی بروند افتخارآفرینی کنند.

سمندر گفت: کادر فنی ما در این چند ماه واقعا زحمت کشیده و امیدوارم ملی‌پوشان در بازی‌های آسیایی توانمندی واقعی خودشان را نشان دهند. هرچند شرایط خیلی سخت است اما ما امیدوار به کسب دو تا سه مدال طلا هستیم.

سمندر با تاکید بر اینکه مدیریت تیم‌های ملی در این مدت زحمت زیادی برای آماده‌سازی ملی‌پوشان کشیده است ،گفت: خیالم از بابت حضور آشوری راحت است. او فردی شایسته وآگاه در مسائل فنی تیم است با کمکی که آشوری در این مدت انجام داده تیم به خوبی را روانه میدان می کنیم.

رییس فدراسیون کاراته در پاسخ به این سوال که چرا هنگام بازگشت تیم ملی از ژاپن، پاسپورت یکی از ملی‌پوشان گم شد و سه نفر همراه او در این کشور باقی ماندند، گفت: من به عنوان رییس فدراسیون قراری را با سوزوکی، کنسول سفارت ژاپن در ایران داشتم و قرار بود به سفارت ایران در ژاپن هم برویم. متاسفانه در این سفر پاسپورت خانم دوستی گم شد و حسین روحانی هم به خاطر کمک به پیدا کردن پاسپورت او نتوانست همراه تیم بازگردد. بنابراین قرار شد پاسپورت جدیدی برای دوستی گرفته شود که کارهای مقدماتی آن‌ هم انجام شد اما خوشبختانه روز بعد خبر دادند که پاسپورت او پیدا شده و ما به ایران بازگشتیم.

سمندر از برگزاری جشن پنجاهمین سالگرد ورود کاراته به ایران بعد از مسابقه‌های قهرمانی جهان خبر داد و گفت: در نظر داریم در این مراسم از مسئولان آسیایی و جهانی دعوت کرده و مراسم باشکوهی را برگزار کنیم.

در این نشست محسن آشوری دبیر فدراسیون کاراته و مدیر تیم‌های ملی در پاسخ به این سوال که کاروان کاراته ایران با نفرات زیادی به ترکیه رفت و کاتا نفرات کمی در این اعزام داشت، گفت: این مسئله که می‌گویید کاروان ایران ۱۰۰ نفر بوده درست نیست. تیم ما ۵۶ نفر بود که در بخش ورزشکاران ۱۹ نفر در بخش کومیته و ۱۷ نفر در بخش کاتا حضور داشتند پس تعداد نفرات کاتا کم نبود. در بخش مربیان هم ۵ نفر در بخش کومیته و دو نفر هم در بخش کاتا حضور داشتند. بقیه هم به عنوان داور و همراه در کنار تیم بودند. پس می‌بینید که ما به هر دو بخش اهمیت دادیم.

وی در مورد این سوال که کاروان ایران در مسابقه‌های ترکیه به طور مناسب اسکان داده نشده بود و در لابی هتل حضور داشتند گفت: بنا به صلاحدید کادر فنی ما تصمیم گرفتیم یک روز زودتر به ترکیه برویم به همین خاطر با فدراسیون این کشور هماهنگ کردیم و به ما ۱۰ اتاق اختصاص داده بودند که این تعداد جوابگوی تعداد نفرات ما نبود و به همین خاطر ملی‌پوشان اعزامی به بازی‌های آسیایی و نفرات اصلی‌مان را در آن اتاق‌ها اسکان دادیم و داوران و همراهان ساعاتی را در لابی هتل باقی ماندند و استراحت کردند تا اتاق‌های دیگری نیز در اختیار ما قرار گرفت. این اتفاقی است که برای هر تیمی ممکن است رخ دهد و ما تمام سعی خود را کردیم که ملی‌پوشان‌مان کمترین لطمه را ببینند.

آشوری در مورد تعداد مدالهای تیم ملی در اینچئون، گفت: در فرایند قهرمانی عوامل زیادی دخیل هستند. در ابتدا حمایت وزارت ورزش و کمیته ملی المپیک وجود دارد. بخش دوم مدیریت فدراسیون و انتخاب کادر فنی است، بخش سوم فعالیت خوب کادر فنی، تمرین‌ها و انگیزه ملی‌پوشان بخش چهارم است اما مهم‌تر از همه روز مسابقه‌ها و شرایط ورزشکار است که باید مربیان و بازیکنان نقش خود را به خوبی ایفا نمایند و این فرایند را به نتیجه مطلوب برسانند. خوشبختانه همه مراحل به خوبی سپری شده و ان‌شاءالله بتوانیم در بازی‌های آسیایی اینچئون به قول خودمان عمل کنیم.

وی ادامه داد: آنچه نباید فراموش کنیم این است متاسفانه در کاراته مدال‌ها تقسیم می‌شود. مثلا تیم چین که قبلا روی آن‌ها زیاد حساب نمی‌کردیم در بازی‌های آسیایی گوانگجو که میزبان بودند دو مدال طلا گرفتند و با مدال‌های ایران و ژاپن که قدرت‌های کاراته هستند برابری کردند. این نشان می‌دهد که شرایط داوری خیلی تعیین کننده است. شرایط ما خیلی خوب است و قابلیت کسب مدال‌های زیادی را داریم اما واقعیت این است که داوران نقش تعیین کننده‌ای دارند.

در بخش پایانی این نشست شهرام هروی مربی تیم ملی در پاسخ به این سوال که چرا امیر مهدی‌زاده و حسین سمندر در مسابقه‌های ترکیه مسابقه ندادند گفت: کاراته ورزشی برخوردی است و هر ورزشکار حرفه‌ای آسیب دیدگی جزئی دارد. این دو ملی پوش هم آسیب دیدگی داشتند و با توجه به فاصله زمانی کمی که وجود داشت، صلاح دیدیم آن‌ها مبارزه نکنند و استراحت کنند. ضمنا بهتر بود که آن‌ها در این دو مسابقه شرایط حریفان را ببینند و در شرایط مسابقه قرار داشته باشند.

وی ادامه داد: کاراته ایران در ۵ دوره بازی‌های آسیایی شرکت کرده و از ۳۰ فرصتی که داشته ۲۲ مدال گرفته است. این رشته همیشه به کاروان ایران کمک کرده و این دوره هم با تمام توان می‌رویم تا بهترین نتیجه را بگیریم. البته نباید مسائل داوری را فراموش کنیم که خیلی مهم است. یکی از دلایلی که کاراته هنوز المپیکی نشده، همین مشکلات داوری و نقش تعیین کننده آن است.

مربی تیم ملی در پاسخ به این سوال که آیا بحث تغییرات در نفرات اعزامی به اینچئون وجود دارد گفت: کادر فنی از ابتدا هم به دنبال این بود که بهترین نفرات به اینچئون اعزام شوند و به همین خاطر ارزیابی‌های زیادی انجام دادیم. آخرین ارزیابی ما مربوط به وزن ۷۵- بود که سعید حسنی‌پور را انتخاب کردیم. او در مسابقه‌های انتخابی اول شده بود اما در مسابقه‌های ترکیه و ژاپن نتایج مطلوبی نگرفت اما باز هم به خاطر همان ا رزیابی‌های کادر فنی تصمیم گرفتیم نفر اعزامی ما به اینچئون باشد.

هروی در مورد تاثیرگذار بودن مسائل داوری در بازی‌های آسیایی گفت: باز هم می‌گویم داوری در کاراته خیلی مهم است و تیم‌هایی هستند که سرشناس نیستند اما به واسطه همین داوری مدال‌هایی را می‌گیرند. مثلا در دوره قبل در بخش مردان غیر از ایران و قزاقستان تیم کویت هم یک مدال طلا گرفت که این تیم در مسابقه‌های آسیایی عملکرد ضعیفی داشت اما داوری‌ها کاری کرد که آن‌ها طلا بگیرند. ما در مورد مسائل داوری کار خاصی نمی‌توانیم بکنیم اما شرایط تمرین‌ها را طوری برنامه‌ریزی کردیم که ملی پوشان‌مان با قدرت وارد میدان شوند و بهترین نتیجه را بگیرند. به آن‌ها گفته‌ایم که به مسائل داوری اهمیت ندهند و بدانند که علاوه بر حریفان‌شان با داوران هم باید مبارزه کنند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا