كدخبر: 23506 بدون دیدگاه

موسوی: قهرمانی آسیا سکوی پرتاب بانوان کاراته‌کا خواهد بود/ در برخی اوزان هروی بازیکنانم را کوچ کرد/ در تاشکند روسفید شدم

تاریخ انتشار : 23 جولای 2019 در ساعت: 10:03
موسوی: قهرمانی آسیا سکوی پرتاب بانوان کاراته‌کا خواهد بود/ در برخی اوزان هروی بازیکنانم را کوچ کرد/ در تاشکند روسفید شدم

ستاره موسوی، سرمربی تیم ملی کاراته بانوان کشورمان گفت: قطعاً موفقیت در مسابقات کاراته قهرمانی آسیا سکوی پرتاب بانوان کاراته‌کا برای کسب سهمیه المپیک خواهد بود. به گزارش کاراته نیوز و به نقل از خبرنگار ورزشی خبرگزاری تسنیم، شانزدهمین دوره رقابت‌های کاراته قهرمانی آسیا با درخشش تیم ملی کاراته بانوان ایران همراه بود و این […]

ستاره موسوی، سرمربی تیم ملی کاراته بانوان کشورمان گفت: قطعاً موفقیت در مسابقات کاراته قهرمانی آسیا سکوی پرتاب بانوان کاراته‌کا برای کسب سهمیه المپیک خواهد بود.

به گزارش کاراته نیوز و به نقل از خبرنگار ورزشی خبرگزاری تسنیم، شانزدهمین دوره رقابت‌های کاراته قهرمانی آسیا با درخشش تیم ملی کاراته بانوان ایران همراه بود و این تیم با کسب سه مدال طلا و یک نقره در بخش کومیته انفرادی و تیمی به مقام قهرمانی دست یافت، دستاوردی که باعث شد تا بهترین نتایج تاریخ کاراته بانوان ایران در آسیا رقم خورده و پس از مدت‌ها شاهد خروج تیم بانوان از زیر سایه تیم مردان باشیم.

اوج عملکرد خوب تیم کشورمان در مسابقات قهرمانی آسیا در دیدار پایانی مسابقات کومیته تیمی رقم خورد که این تیم با شکست ژاپن موفق به کسب ارزشمندترین مدال مسابقات شد.

بعد از پایان این مسابقات، ستاره موسوی در گفت‌و‌گو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری تسنیم از عملکرد شاگردانش در ازبکستان صحبت کرد که در زیر می‌خوانید:

ابتدا در خصوص عملکرد خوب بانوان در شانزدهمین دوره مسابقات کاراته قهرمانی آسیا صحبت کنید؟

من پیش از این دو دوره و در رقابت‌های 2012 ازبکستان و 2013 امارات به‌عنوان مربی در مسابقات کاراته قهرمانی آسیا حضور داشتم و در هر دو دوره نیز موفق به کسب دو مدال طلا شده بودیم، اما هیچ گاه در تاریخ این مسابقات با هیچ مربی موفق به کسب سه مدال طلا و یک نقره نشده بودیم، که خدا را شکر در ازبکستان موفق به کسب بهترین دستاورد تاریخ شدیم.

پیش از حضور در مسابقات چنین عملکردی را پیش‌بینی می‌کردید یا دستاورد تیم فراتر از انتظار شما بود؟

قبل از شروع مسابقات چنین عملکردی را پیش‌بینی کرده بودم و حتی در آخرین مصاحبه تصویری خود این موضوع را اعلام کردم. من در آن مصاحبه اعلام کردم که یک سال و نیم است که بچه‌های ما در مسابقات کاراته وان شرکت می‌کنند و حتی اگر مدال هم کسب نکردند رنکینگ تک رقمی را به دست آوردند. من قبل از مسابقات اعلام کردم که به تک‌تک بچه‌ها ایمان دارم و قطعاً آرشیو مصاحبه من در صداوسیما موجود است. خدا را شکر ایمانم به بچه‌ها درست بود و خداوند نیز من را روسیاه نکرد و توانستیم در بستری پر از آرامش از سوی مسئولان فدراسیون راهی مسابقات شده و نتیجه‌ای در خور شأن کاراته ایران رقم بزنیم.

قطعاً مدال طلای کومیته تیمی از دو مدال طلای دیگر برای شما ارزشمندتر بود، مدالی که  قطعاً نقش شما به خاطر چیدمان نفرات در مسابقات و همچنین حمیده عباسعلی به خاطر درخشش فراوانش برجسته‌تر بود.

حمیده عباسعلی در مسابقات جهانی اسپانیا نیز در قالب کومیته تیمی هشت بار به میدان رفت و هر بار نیز خوش درخشید، اما متأسفانه به دلایلی در آن مسابقات موفق به کسب مدال نشدیم.

قبول دارید که اگر در آن مسابقات نیز در ترکیب تیم دقت و ریسک بیشتری داشتید موفق به کسب مدال جهانی شده بودید؟

نمی‌خواهم خیلی درباره آن مسابقات صحبت کنم، اما همه شائبه‌های آن مسابقات پاسخ دارد و من به تنهایی در چیدمان ترکیب تصمیم‌گیرنده نبودم! مسابقات جهانی فشارهای خاص خود را داشت و من نیز به تازگی هدایت تیم کشورمان را برعهده گرفته بودم. حتی وقت حکم سرمربیگری خود را از فرجی دریافت کردم، ایشان به من گفت حق به حقدار رسید.

خوشبختانه این بار از اختیار عمل خود استفاده کردید و نتیجه آن با درخشش عباسعلی قهرمانی آسیا بود؟

در ازبکستان حمیده عباسعلی، شیما آل‌سعدی و حتی طراوات خاکسار به ویژه در دیدار مقابل ژاپن عملکرد خوبی داشتند. البته خوشبختانه کارتی که در یک ثانیه به پایان مسابقه با ژاپن کشیدم تبدیل به امتیاز و باعث برتری و کسب مدال طلای برای ما شد. نمی‌توانیم در این قهرمانی زحمات شیما آل‌سعدی و به خصوص حمیده عباسعلی به‌عنوان کاپیتان را نادیده بگیریم. بخش اعظم قهرمانی در آسیا لیاقت این قهرمانان است و باید تقدیم خانواده‌های آنها شود.

مدال طلای کومیته تیمی برای شما لذت بیشتری داشت؟

قطعاً همین‌طور است و من به تنهایی و یکه و تنها در کنار تیم بودم. در روز اول مسابقات دو بازیکن ما همزمان به میدان رفتند، چرا که تمام 11 وزن آقایان و بانوان تا دیدار نهایی در روز اول برگزار شد و در روز دوم نیز هر پنج ورزشکار ما شانس کسب مدال داشتند که متأسفانه سارا بهمنیار و زهرا یاوری موفق به کسب مدال نشدند. رزیتا علیپور نیز در دیدار نهایی مانند بازی‌های آسیایی مقابل نفر نخست رنکینگ از چین در هانتی بازنده شد تا به مدال نقره دست پیدا کنیم. من و علیپور می‌دانستیم نباید مسابقه به هانتی کشیده شود، اما مسابقه است و اتفاقات آن قابل پیش‌بینی است.

بهمنیار بعد از کسب مدال برنز مسابقات جهانی دچار اُفت شده است. دلیل این موضوع را چه می‌دانید؟

هر ورزشکاری در زندگی ورزشی خود اوج و فرود دارد. بهمنیار با اینکه تنها 19 سن دارد از بهترین سرمایه‌های کاراته ایران است. او نقره و برنز جهان در رده‌های مختلف سنی را دارد و بهترین بازیکن وزن 50- کشورمان است. بهمنیار بعد از مسابقات جهانی در کاراته وان اتریش به دیدار پایانی رسید و موفق به کسب مدال نقره شد. بهمنیار کوچک‌ترین عضو تیم ملی است و در عین حال دانشجوست. درگیری امتحانات و سن کم او، در کنار عدم مدیریت تفکیک موضوعات تحصیلی و ورزشی باعث از هم گسستگی و به‌هم ریختگی او شد. قول می‌دهم به زودی این موضوع برطرف شود و او مجدداً به نقطه اوج خود بازگردد.

در حالی که شرایط تیم‌های مردان و آقایان در مسابقات قهرمانی آسیا یکسان بود، اما هیچ کمک مربی و همراهی کنار شما وجود نداشت. در طول مسابقات عدم حضور مربی را در کنار خود احساس نکردید؟

چرا، به این موضوع نیاز داشتم و تمام تلاش‌های خود را انجام دادیم. حتی شخص طباطبایی به این قضیه ورود کرد که حتماً من کمک مربی در این مسابقات حساس داشته باشم. تفاوت این مسابقات با کاراته وان در این بود که مسابقات به صورت تک وزن برگزار نمی‌شد و شاهد همزمانی برخی مسابقات در اوزان مختلف بودیم. گویا شرایط به این صورت بوده است که غیر از 32 نفری که شورای برون مرزی مجوز خروج از کشور آنها را صادر کرده بود، امکان اعزام افراد دیگری وجود نداشت.

به نظر می‌رسد در دیدارهای همزمان از هروی خواسته شده بود که هدایت بازیکن را برعهده داشته باشد…

البته خانم ارباب مربی کاتا نیز در بخش کومیته به من کمک کرد. همچنین در برخی اوزان شهرام هروی در صندلی کوچ نشست و بازیکنم را هدایت کرد. باید به خاطر تمام این تلاش‌ها و زحمت‌ها از هروی و همچنین حسین روحانی که در کومیته تیمی کنارم حضور داشتند، تشکر کنم. من سعی کردم از آنالیز آنها استفاده و به تنهایی تصمیم نگیرم و خدا را شکر روسفید شدم.

در سالیان اخیر به خاطر عملکرد عالی تیم مردان همواره بخش بانوان زیر سایه نتایج این تیم بوده است. چه احساسی داشتید که در ازبکستان از زیر این سایه خارج شدید؟

مسابقات ازبکستان چیزی از ارزش‌ها و شایستگی‌های تیم قهرمان مردان ایران کم نکرد. رنکینگ بچه‌ها در مسابقات کسب سهمیه المپیک ثابت ماند و دچار تغییر نشد. این موضوع برای من مربی در بخش بانوان باعث افتخار و غرور آفرین است، اما به جد می‌گویم شرایط برای تیم مردان بسیار سخت بود. توقعات جامعه کاراته به دلیل عملکرد خوب تیم مردان در مسابقات مختلف از این تیم بسیار زیاد است. نباید فراموش کنیم تیم مردان ما برای پنجمین بار در بخش کومیته  قهرمان آسیا شد  و در مسابقات جهانی مادرید در کسب قهرمانی کومیته تیمی هت‌تریک کرد. این تیم دستاوردهای بسیار بزرگی در مسیر کسب سهمیه داشته است و من دست تک‌تک زحمت‌کشان این بخش را می‌بوسم. حتماً تلاش‌های تیم مردان به نتیجه خواهد نشست و این نتایج چیزی از ارزش‌های این تیم کم نخواهد  کرد. در کنار نتایج خوب تیم مردان خوشبختانه در ازبکستان شاهد ارتقای سطح کیفی دختران بودیم که بسیار چشمگیر بود.

اتفاقات درخشان ازبکستان در ادامه مسیر کسب سهمیه المپیک ادامه‌دار خواهد بود؟

قطعاً مسابقات آسیایی سکوی پرتاب ما برای کسب سهمیه المپیک 2020 خواهد بود. در این راه مسیر درازی در پیش داریم و تمام هم و غم کادرفنی و مسئولان فدراسیون کسب سهمیه برای بانوان ایرانی است و به امید خدا این مهم نیز حاصل خواهد شد. ما سه سهمیه در کومیته داریم و تلاش می‌کنیم بهترین نتایج را رقم بزنیم.

نظرسنجی

در حال حاضر هیچ نظرسنجی فعال نیست

اخبار استانها