كدخبر: 20795 بدون دیدگاه

گنج‌زاده و عسگری: فقط به طلای جهانی فکر می‌کنیم

تاریخ انتشار : 10 مهر 1397 در ساعت: 14:21
گنج‌زاده و عسگری: فقط به طلای جهانی فکر می‌کنیم

سجاد گنج‌زاده و بهمن عسگری کاراته کا‌های طلایی کاروان ایران ساعاتی را میهمان خبرورزشی بودند و درخصوص کاراته، بازی های آسیایی و البته دغدغه هایشان به گفتگو پرداختند.به گزارش کاراته نیوز و به نقل از خبر ورزشی، بازی‌های آسیایی جاکارتا با همه اتفاقات تلخ و شیرینش با ۸ مدال رنگارنگ برای کاراته‌کا‌ها به پایان رسید. […]

سجاد گنج‌زاده و بهمن عسگری کاراته کا‌های طلایی کاروان ایران ساعاتی را میهمان خبرورزشی بودند و درخصوص کاراته، بازی های آسیایی و البته دغدغه هایشان به گفتگو پرداختند.به گزارش کاراته نیوز و به نقل از خبر ورزشی، بازی‌های آسیایی جاکارتا با همه اتفاقات تلخ و شیرینش با ۸ مدال رنگارنگ برای کاراته‌کا‌ها به پایان رسید. در حالی که کاراته‌کا‌ها از چهار فرصت دو مدال طلا گرفتند. سجاد گنج‌زاده، کاراته‌کای وزن ۸۴+ کیلوگرم با طلای سنگین‌وزن چراغ مدال‌آوری کاراته را در بازی‌های آسیایی جاکارتا روشن کرد و بهمن عسگری هم در وزن ۷۵- کیلوگرم با طلایش چراغ مسابقات کاراته را خاموش کرد. سجاد در بازی‌های آسیایی اینچئون هم مدعی قهرمانی بود، اما با ناداوری دیسکالیفه شد و دستش از مدال کوتاه ماند. بهمن عسگری هم چهار سال قبل باید به اینچئون می‌رفت، اما نشد. دو کاراته‌کا چهار سال انتظار کشیدند، رنج دوری از خانه و خانواده را تحمل کردند و با تمرینات طاقت‌فرسا خود را برای جنگ با نامداران قاره کهن آماده کردند تا انتقام اینچئون را در جاکارتا بگیرند. البته به قول خود وفادار ماندند و با مدال طلا به خبرورزشی آمدند و از صفر تا صد کاراته و بازی‌های آسیایی جاکارتا حرف زدند.

* برای اولین بار بود که بازی‌های آسیایی را تجربه کردید؟
عسگری‌: بله، برای اولین بار بود که بازی‌های آسیایی را تجربه کردم، البته پیش از این تجربه حضور در قهرمانی آسیا را داشتم و این تجربه به من کمک کرد، حریفان را خوب آنالیز کرده و شگرد‌های آن‌ها را شناسایی کنم. خدا را شکر روز مسابقه شرایط خوبی داشتم و توانستم مقابل حریفانم خوب ظاهر شوم و بدون اینکه امتیازی به حریفانم بدهم، طلا گرفتم.
گنج‌زاده‌: برای دومین مرتبه بازی‌های آسیایی را تجربه کردم. دوره قبل در اینچئون حضور داشتم، اما داوران با جانبداری از بعضی کشور‌ها امتیازات مرا ثبت نمی‌کردند و همین موضوع باعث شد تا نسبت به داوری‌ها اعتراض کنم. همین موضوع باعث شد کمیته برگزار‌کننده اجازه ندهد برای برنز مبارزه کنم و از مسابقات اخراج شدم. همان موقع با خودم عهد کردم هر طوری شده طلب خودم را از بازی‌های آسیایی بگیرم.
* قهرمانی چه طعمی داشت؟
عسگری‌: این قهرمانی برایم خیلی لذت‌بخش بود. چهار سال قبل باید به اینچئون می‌رفتم، اما نشد. در این مدت شرایط سختی را تحمل کردم و به خاطر آسیب‌دیدگی‌هایی که داشتم از آمادگی خیلی فاصله گرفتم. همه این مشکلات را تحمل کردم و توانستم در جاکارتا طلا کسب کنم. آن لحظه که مدال طلا را به گردن آویختم همه سختی‌ها پیش چشمانم رژه رفتند و حلاوت شیرینی مدال طلا را برایم دو چندان کرد.
گنج‌زاده‌: طعم خوبی داشت، چون اولین نماینده ایران بودم و از اینکه توانستم چراغ اول را با طلا روشن کنم، خیلی خوشحال بودم. ضمن اینکه با یک تیر دو نشان زدم؛ هم ناکامی دوره قبل را جبران کردم و هم طلا گرفتم.
* برای فینال استرس داشتید؟
عسگری‌: استرس نداشتم، چون مسابقات جهانی که خیلی سنگین‌تر از این مسابقات بود را با شرایط سنگین تجربه کرده بودم. به همین دلیل فینال برایم استرس نداشت، اما حریفم بر عکس من تجربه اش کمتر بود و می‌دیدم که استرس دارد و من هم از این فرصت استفاده کردم و توانستم او را شکست بدهم.
گنج‌زاده‌: به خاطر اینکه در دوره قبلی قربانی سلیقه شخصی داوران شدم، در ذهنم تداعی می‌شد که نکند همان اتفاق دوباره برایم تکرار شود، به همین دلیل کمی استرس داشتم، اما خودم را جمع و جور کردم تا بتوانم با حریفانم مبارزه کنم.
فقط به طلای جهانی فکر می‌کنیم
* چطور شد که سمت کاراته رفتید؟
عسگری‌: اول تکواندو کار می‌کردم و تا کمربند آبی و قرمز پیش رفتم. یک روز سر تمرین دلم برای خانه تنگ شد و با همان لباس تکواندو رفتم خانه تا اینکه بعد از یک هفته که باشگاه نرفتم پدرم گفت: می‌خواهی بروی کاراته، گفتم می‌روم، این شد که مسیرم تغییر کرد. الان دوستانی که با آن‌ها تکواندو را شروع کردم می‌پرسند، از اینکه تکواندو را رها کردم و سمت کاراته رفتم پشیمان نیستم؟ که در جواب می‌گویم، نه خدا را شکر از مدال‌ها و موفقیت‌هایی که در کاراته کسب کرده‌ام و چیز‌های خوبی که به دست آوردم خیلی راضی هستم.
گنج‌زاده‌: برادرانم کاراته کار می‌کردند. آن موقع من هنوز کاراته را شروع نکرده بودم، یک روز برادرم داود مسابقه داشت، با بچه‌های همسن و سال خودم برای تماشای بازی به سالن رفتیم. برادرم حریفان را یکی پس از دیگری شکست داد، اما در فینال شکست خورد و نقره گرفت. همانجا به خودم گفتم کار سختی نیست و من هم می‌توانم. چون فیزیک بدنی من طوری بود که هیچ کس انتظار نداشت بتوانم رزمی کار کنم و یا به قهرمانی فکر کنم. این اتفاق افتاد و من یک هفته بعد رفتم باشگاه و ثبت نام کردم.
* روزی که کاراته را شروع کردید، فکر می‌کردید که به اینجا برسید؟
عسگری‌: این سؤال را یکی از روانشناسان چهار، پنج سال قبل پرسید. من آن موقع بازی‌های آسیایی ۲۰۰۶ دوحه قطر را از تلویزیون تماشا می‌کردم. تازه کاراته را شروع کرده بودم و همان موقع گفتم می‌شود روزی قهرمان شوم و تلویزیون من را نشان بدهد. برای همین از فردای این بازی‌ها تلاشم را دو چندان کردم و روز به روز تمریناتم را افزایش دادم و این را مدیون مربیان تیم ملی به ویژه استاد علیرضا سلیمانی و بقیه مربیان تیم ملی می‌دانم.
گنج‌زاده‌: ۱۰ سال داشتم که کاراته را شروع کردم. به خاطر علاقه‌ای که به کاراته پیدا کردم بدون وقفه تمرینات را پیگیری کردم تا اینکه از ۱۶ سالگی وارد اردو‌های تیم ملی شدم و در ۱۷ سالگی در اولین اعزام رسمی به مسابقات قهرمانی جوانان جهان مراکش رفتم و نقره گرفتم. همین مدال باعث شد، انگیزه‌ام افزایش پیدا کند. بعد از این مسابقات بود که همواره در اردو‌ها بودم و جزو دو نفر تیم ملی بالا می‌آمدم، اما انتخاب فیکس نمی‌شدم.
فقط به طلای جهانی فکر می‌کنیم
* برای المپیک چه برنامه‌ای دارید؟
عسگری‌: کاراته دو مدال طلا به من بدهکار است؛ یکی طلای کومیته انفرادی مسابقات جهانی اسپانیا و دیگری طلای المپیک توکیو. تمام تلاش خودم را می‌کنم تا طلب خودم را وصول کنم.
گنج‌زاده‌: مسابقات را پله به پله نگاه می‌کنم. فدراسیون جهانی ابتدای سال میلادی تقویم و برنامه زمان‌بندی مسابقات را اعلام می‌کند و من سعی می‌کنم پله به پله برای هر مسابقه آماده شوم. در حال حاضر اولویت با مسابقات جهانی اسپانیاست، امیدوارم بتوانم مدال طلای جاکارتا را در اسپانیا تکرار کنم و بعد گام بلندی را برای سهمیه المپیک و در نهایت طلای المپیک بردارم.
* در رنکینگ جهانی چه جایگاهی دارید؟
عسگری‌: در رنکینگ جهانی یک مدت خیلی عقب بودم و در رده ۲۸ قرار داشتم، اما در یک سال گذشته دکتر حجتی روانپزشک تیم ملی تأثیر خیلی زیادی روی من داشت ضمن اینکه استاد شهرام هروی سرمربی تیم ملی خیلی حمایت می‌کند. حجتی من را به خودباوری رساند و الان در رده چهارم جدول رده‌بندی قرار دارم.
گنج‌زاده‌: در صدر رنکینگ جهانی قرار دارم و تلاش می‌کنم جایگاه خودم را تا المپیک حفظ کنم.
فقط به طلای جهانی فکر می‌کنیم
* در لیگ جهانی کاراته وان آلمان در کسب مدال ناکام بودی، دلیل خاصی داشت؟
عسگری‌: فاصله بازی‌های آسیایی با کاراته وان آلمان نزدیک بود و من مشغول وزن کم کردن بودم، ضمن اینکه به لحاظ ذهنی خسته بودم. به همین دلیل نتوانستم بهمن همیشگی باشم. البته شکست در کاراته وان آلمان تجربه خوبی برایم بود و من را برای مدال طلای جهانی تشنه‌تر کرد.
* وقتی قهرمان شدید فدراسیون به شما قول پاداش داد؟
عسگری‌: متأسفانه فدراسیون قول هیچ پاداشی نداد. وزارت ورزش و کمیته ملی المپیک به قول خود وفا کردند، اما بعد از بازگشت با فدراسیون صحبت کردیم ولی متأسفانه پاداشی در نظر نگرفته‌اند در حالی که فدراسیون‌های دیگر علاوه بر پاداش وزارت ورزش و کمیته ملی المپیک، پاداش‌هایی برای مدال‌آوران‌شان در نظر گرفته بودند.
گنج‌زاده‌: فدراسیون هر ساله قول می‌دهد، اما عمل نمی‌کند. از سال ۲۰۱۲ قهرمانی جهان فرانسه به ما قول دادند، اما عمل نکردند. برای بازی‌های آسیایی گوانگ‌ژو یادم می‌آید وقتی جاسم ویشگاهی و ذبیح‌ا… پورشیب طلا گرفتند رئیس وقت فدراسیون کاراته یک پراید به هر کدام از طلایی‌ها داد. در دوره قبل رئیس فدراسیون روی سکو پاداش داد، اما در این دوره هنوز هیچ خبری نیست. البته ما برای بازی‌های آسیایی جاکارتا امیدواریم. چون یکسری صحبت‌هایی شده و قرار است فدراسیون پاداش‌هایی در نظر بگیرد. البته تا این لحظه فقط در حد حرف بوده و هیچ اتفاقی نیفتاده است.
* سوپرلیگ را با کدام تیم تجربه می‌کنید؟
عسگری‌: امسال سوپرلیگ را با دانشگاه آزاد تجربه می‌کنم.
گنج‌زاده‌: با دانشگاه آزاد قرارداد دارم.
* از مبلغ قراردادتان راضی هستید؟
عسگری‌: سقف قراردادم نسبت به بعضی از رشته‌های ورزشی پایین است. شغل دوم نداریم و تنها منبع درآمدمان همین لیگ است، اما فدراسیون برای جذب اسپانسر تلاش نمی‌کند و اسپانسر‌ها کاراته را نمی‌شناسند.
گنج‌زاده‌: متأسفانه مثل بعضی از رشته‌ها نیست که سقف قرارداد‌ها بالا باشد. کاراته‌کا‌های ملی‌پوش که بهترین مدال‌ها را از میادین جهانی و قاره‌ای در کارنامه دارند چیزی نزدیک به ۴۰ تا ۴۵ میلیون در یک فصل می‌گیرند که این مبلغ برای بعضی از ملی‌پوشان تا ۱۶ میلیون تومان تقلیل پیدا می‌کند.
فقط به طلای جهانی فکر می‌کنیم
* برای مسابقات جهانی چه برنامه‌ای دارید؟
عسگری‌: تمرینات را از اوایل هفته گذشته در آکادمی المپیک شروع کردیم تا برای جهانی مادرید آماده شویم. سخت تمرین می‌کنم تا مدال طلای کومیته انفرادی مسابقات جهانی را به کلکسیون مدال‌هایم اضافه کنم.
گنج‌زاده‌: برای جهانی پله به پله حرکت می‌کنم. تا اینجا کاراته نشان داده بهترین رشته ورزشی ایران بوده است. در لیگ‌های جهانی و قهرمانی آسیا، کاراته ایران با اقتدار قهرمان شد و هر مسابقه‌ای که در این چند وقت داشته، با قهرمانی به پایان رسانده است. این نشان می‌دهد کاراته در ایران سطح بالایی دارد. امیدوارم این موفقیت‌ها تا قهرمانی جهان ادامه داشته باشد. مسابقات قهرمانی جهان در مادرید سخت‌ترین میدان ماست و امتیازات خوبی برای کسب سهمیه المپیک دارد. تمامی کشور‌ها در مسابقات قهرمانی جهان با تمام قوا به میدان می‌آیند. امیدوارم خدا کمک کند و مردم ما را دعا کنند و در کنار حمایت فدراسیون بتوانیم سهمیه المپیک توکیو را به دست بیاوریم.
* دوری از همسر برایتان سخت نبود؟
عسگری‌: دو سال است که ازدواج کرده‌ام. سالروز ازدواجمان را در جاکارتا بودم و پس از اینکه مدال طلا گرفتم با همسرم تماس گرفتم و ضمن تبریک سالروز ازدواجمان مدال طلای بازی‌های آسیایی را به او هدیه کردم.
گنج‌زاده‌: یک سال است که ازدواج کرده‌ام. دوری برای هر دو سخت است، اما برای همسرم بیشتر، چون ما در اردو‌ها سرگرم تمرین هستیم، اما او در خانه. البته این مشکل من نیست بلکه اکثر ورزشکاران متأهل این مشکل را دارند. اگر وزارت ورزش یا فدراسیون شرایطی ایجاد کند که در بعضی اردو‌ها همسرمان کنارمان باشد خیلی خوب است و خیلی از دغدغه‌های ما کاهش پیدا می‌کند، چون کاراته همه زندگی یک ورزشکار نیست و باید به زندگی شخصی اش هم برسد.
فقط به طلای جهانی فکر می‌کنیم
* به فوتبال علاقه داری؟
عسگری‌: بله، پرسپولیسی هستم.
گنج‌زاده‌: به فوتبال باشگاهی علاقه‌ای ندارم، اما در فوتبال خارجی همه بازی‌ها را دوست دارم و طرفدار رونالدو هستم.
* شهرآورد پایتخت چطور بود؟
عسگری‌: بازی خوبی ارائه نکردند. همه این را می‌گفتند بازیکنان قرارداد‌های میلیاردی می‌بندند، اما حرفه‌ای بازی نمی‌کنند.
گنج‌زاده‌: فوتبال‌دوستان ۹۰ دقیقه وقت گذاشتند و بازی را تماشا کردند تا بازی خوب و تماشاگرپسند ببینند، اما نشد و دو تیم بازی سرد و کسل‌کننده‌ای را به نمایش گذاشتند. شاید در هفت، هشت سال گذشته برای دومین بار بود که شهرآورد پایتخت را تماشا کردم و واقعاً پشیمان شدم که چرا وقت گذاشتم و بازی را دیدم.

نظرسنجی

در حال حاضر هیچ نظرسنجی فعال نیست

اخبار استانها