حاشیه‌هایی که برنامه را تغییر داد/اخلاق را به مسلخ انتخاب نبرید

رقابت‌های انتخابی تیم ملی کاراته در حالی عصر چهارشنبه در سالن شهید کبکانیان تهران برگزار شد که برخی حاشیه‌های ناخواسته باعث شد برنامه کادر فنی تیم ملی دستخوش تغییر شود.

به گزارش کاراته نیوز و به نقل از خبرنگار مهر، با وجود تعویق یکساله بازی‌های آسیایی، تیم ملی کاراته ایران دو رویداد مهم بازی‌های همبستگی کشورهای اسلامی و قهرمانی آسیا را پیش رو دارد. بر همین اساس با تصمیم کادر فنی عصر چهارشنبه ۲۵ خردادماه با حضور داوران رسمی و نظارت نایب رئیس و دبیر فدراسیون مسابقات انتخابی در چهار وزن برگزار شد.

 

طبق برنامه قرار بود در پایان این مسابقات در هر وزن دو نفر به اردو دعوت شوند تا در نهایت کادر فنی در مورد انتخاب نفرات اعزامی به بازی‌های کشورهای اسلامی تصمیم گیری کند. اما با نتایج و شرایطی که در جریان مسابقات رقم خورد و مبارزاتی که نیمه تمام ماند باید منتظر واکنش و به احتمال زیاد تغییر برنامه از سوی کادر فنی باشیم.

 

متأسفانه کاراته کاهای حاضر در سالن شهید کبکانیان شاهد اتفاقاتی بودند که جای تأسف داشت و نیازمند برخورد فدراسیون است. ورزشکار می‌بایست در هر صورت به رأی داور احترام گذاشته و در صورت اعتقاد به اشتباه داوری، از مسیر قانونی و درست آن اعتراض نماید. متأسفانه اما شاهد حرکات و بیان الفاظی از سوی برخی کاراته کاها که بعضا با تجربه هم هستند، بودیم که برای ورزش کاراته که درس آن اخلاق و احترام است، جای تأسف دارد.

 

به هیچ عنوان نمی‌خواهیم اشتباهات داوری را نفی و یا از کنار آن به سادگی عبور کنیم، اتفاقاً به بحث داوری و قضاوت‌ها که یکی از عوامل اصلی بروز حواشی بود، نیز نقد جدی وارد است و باید مسئولان فدراسیون به آن ورود کنند اما اینگونه برخوردها و رفتارها باعث شد تا اشتباهات داوران کمتر دیده شود.

یک قهرمان و ورزشکار که تازه ابتدای راه است و باید از فیلتر انتخابی‌ها عبور کند تا به ترکیب اصلی تیم ملی برسد، باید بداند که احترام و اخلاق پله نخست رسیدن به سکوهای جهانی و آسیایی است. بخصوص کاراته کایی که با همین سیستم و همین روش بارها به ترکیب تیم ملی رسیده است.

از سوی دیگر مسئولان فدراسیون که جز رئیس همه در سالن حضور داشتند، باید به مشکلات و اتفاقاتی که در سالن شهید کبکانیان شاهد آن بودند، ورود کرده و با عوامل آن به جد برخورد کنند. پیش از این هم چند بار شاهد مسائلی این چنینی بودیم و نادیده گرفته شدند و به سادگی از کنار آن عبور کردند تا کار به اینجا رسید و به نوعی شاهد بازیکن سالاری در کاراته هستیم.

سید شهرام هروی در این خصوص به خبرنگار مهر گفت: به لحاظ فنی شاهد مبارزات خوب و سطح بالایی بودیم، ولی هنوز حضور هیچ کاراته کایی در بازی‌های کشورهای اسلامی قطعی نشده است. پنجم تیر ماه مسابقات و پس از برگزاری مسابقات انتخابی در دو وزن ۸۴- و ۸۴+ کیلوگرم برگزار، کادر فنی جلسه خواهد داشت و با توجه به آن که زمان اندکی برای اعلام اسامی داریم، نفرات اعزامی به این بازی‌ها معرفی می‌شوند. برای حضور در مسابقات قهرمانی آسیا نیز به اندازه کافی زمان برای تصمیم گیری خواهیم داشت.

در پایان باید اشاره کنیم که فدراسیون کاراته می‌بایست در برابر هر مسئله‌ای که نظم و آرامش کاراته را به خطر می‌اندازد، به خوبی و با راه و روشی منطقی برخورد کند. ضمن اینکه تاکید می‌کنیم، رعابت اخلاق و احترام به پیشکسوت درس مهمی در رشته‌های رزیم است و مبادا که برای کسب نتیجه در یک میدان بین المللی «اخلاق» را مسلخ انتخابی بکشید!

 

 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا